Sağ tıklama web sitemizde iptal edilmiştir.

Proje

GÜZELCEHİSAR LAV SÜTUNLARI

BARTIN İLİ GÜZELCEHİSAR LAV SÜTUNLARI VE SAHİLİNİN TURİZM VE REKREASYON AMAÇLI PEYZAJ UYGULAMA PROJESİ

Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi

Volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşmesi sonucu simetrik bir yapıya dönüşen ve Türkiye’de tek jeolojik miras envanteri içinde yer alan, Güzelcehisar Lav Sütunları dünyanın da ender gelişmiş doğal oluşumları arasında yer alır.

Her geçen yıl ziyaretçi sayısı artan lav sütunlarının, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının (BAKKA) 2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün “Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi”yle uluslararası ölçekte turizme kazandırılması hedefleniyor.

Bartın, sahil, yayla ve mağaralarıyla önemli turizm alanları arasında yer almaktadır. Yaklaşık 1 kilometre sahili bulunan Güzelcehisar özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerden ilgi görmektedir. Dünyada sadece Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kaliforniya’da bulunan lav sütunları koruma altına alınarak doğal miras kabul edilmiştir. Türkiye’de sadece Bartın’da bulunan Güzelcehisar lav sütunlan, dünyanın ender gelişmiş doğal oluşumları arasında yer almaktadır.

Tarih ve doğanın iç içe olduğu Güzelcehisar’ı da diğer bölgelerden ayıran en büyük özelliği de 80 milyon yıllık lav sütunlarına sahip olmasıdır. Güzelcehisar lav sütunlarının tanıtılması, hem doğa kâşiflerinin hem de güneş, kum, deniz turizmini sevenlerin ilgi odağı haline getirmek için çalışmalar sürmektedir. Proje kapsamında, deniz üzerinde iskele, ada üzerinde yürüyüş platformu, kıyıda festival alanı ve seyir terası ve yine 85O metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde ahşap yürüyüş parkuru yapılması planlanmaktadır.

Bartın Üniversitesinin de proje iştirakçisi olduğu çalışmayla alanın koruma amaçlı turizm planını ortaya konularak bu kapsamda alt yapı faaliyetleri getirilecektir.

Deniz üzerinde yapılacak 70 metrekare alanındaki iskele, kara ile kayalık ada arasında bağlantı kurarak, aynı zamanda lav sütunlarının izlenmesi için turistlere imkan sağlayacaktır.

Aynı proje kapsamında kıyıda 290 metrekare festival alanı oluşturularak lav sütunlarının ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını sağlamak amacıyla Güzelcehisar sahilinde geleneksel “Lav Sütunları Festivali” düzenlenecektir.

Güzelcehisar Projesi

SEYİR TERASI

Kıyıda 297 metrekare festival alanı oluşturularak lav sütunlarının ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını sağlamak amacıyla Güzelcehisar sahilinde geleneksel “Lav Sütunları Festivali” düzenlenecektir.

Güzelcehisar Projesi

YÜRÜYÜŞ YOLU

Kıyıda festival alanı ve seyir terası arasında 863 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde ahşap yürüyüş parkuru yapılmıştır.

Güzelcehisar Projesi

SEYİR ADASI

Deniz üzerinde yapılacak 313 metrekare alanındaki iskele, kara ile kayalık ada arasında bağlantı kurarak, aynı zamanda lav sütunlarının izlenmesi için turistlere imkan sağlayacaktır.

Güzelcehisar Projesi

OTURMA ALANLARI

Kıyıda festival alanı ve seyir terası arasında yapılan ahşap yürüyüş parkuru içine belirli aralıklarda yapılan oturma alanları mevcuttur.

PROJE ORTAKLARI